Descoperă line up-ul primei ediții a festivalului Automata
automata
News

Descoperă programul primei ediții a festivalului Automata

Prima ediție a festivalului Automata are loc între 8 și 10 noiembrie la Club Control și aduce în centrul atenției peste 20 de artiști străini și români.

Automata este un nou festival dedicat muzicii electronice și artelor digitale conexe. Gândit ca un catalizator multidisciplinar al interacțiunii dintre om și tehnologie, Automata propune pentru prima ediție o intersecție între artiști locali și internaționali, manifestată prin concerte live, reprezentări vizuale special comisionate, DJ set-uri, workshop-uri și discuții cu artiștii.

Automata s-a născut din nevoia de a înțelege mai bine prezentul și mediul înconjurător, investigând prin modalități multidisciplinare impactul pe care îl are tehnologia asupra vieților noastre, fără intenția de a anticipa viitorul.

Între 8 și 10 noiembrie se vor perinda prin clubul Control o serie de artiști în premieră în România, între care merită menționat Alessandro Cortini (ce va prezenta proiectul său audio/video Avanti), Carla Dal Forno, danezul Croatian Amor (co-fondatorul label-ului Posh Isolation), trio-ul Ambiq (care vor prezenta un performance audio/video alături de Cote la visuals), Elena Colombi, americanul Huerco S (cu noul său proiect live ambient Pendant), Izabel Caligiore (fondatoarea casei de discuri Lullabies For Insomniacs), Kolorit (proiectul lui Kassem Mosse împreună cu Lowtec), Luca Lozano, Patricia și mulți alții.

Pe lângă artiștii străini, Automata propune și o serie de performance-uri și DJ seturi ale unora dintre artiștii români care aduc un strop de culoare scenei muzicale: Cosmin TRG prezintă noul său proiect live sub alias-ul Cosmin Nicolae (alături de Dreamrec la visuals), Romansoff, Alexandra, Bogdan de la Orbita Lacustră, Borusiade, Bogman și mulții alții.

Informații despre bilete găsești pe site-ul oficial sau pe facebook.

Program:

Joi, 8 noiembrie
• Croatian Amor LIVE A/V
• Cosmin Nicolae LIVE w. Dreamrec (Visuals)
• Borusiade
• Bogman

Vineri, 9 noiembrie
• Huerco S. presents Pendant LIVE
• ambiq LIVE w. Cotė (Visuals)
• Kolorit LIVE (Kassem Mosse & Lowtec – Workshop Records)
• Izabel
• SIT LIVE
• Bogdan (Orbita Lacustră)
• Romansoff
• Corp. Showcase w. AdminaChlorys, Von Bülove

Sâmbătă, 10 noiembrie
• Carla dal Forno LIVE
• Alessandro Cortini LIVE A/V
• Patricia LIVE
• Elena Colombi
• Luca Lozano
• Eirwud Mudwasser
• Dragoș Rusu
• Minus & Șerb LIVE
• Alexandra

 

Citește mai mult: Interviu cu Borusiade

Published on 2:13 pm Berlin time